Just English Dil Okulları - Geleceğinle Tanışmaya Hazır mısın?3
Neden? Sts Kadıköy Değiştir
ARA
YAZ
Türkiye'nin En İyi Dil Okulunda
Geleceğinle Tanışmaya Hazır mısın?
Çağrı MerkeziÇağrı Merkezi

Işık Üniversitesi Proficiency Sınavı

Her üniversite için ayrı sınıf oluşturarak o kurumun sınavına yönelik eğitim vermekteyiz. Çalışmalarınızda üniversitenizin eski sınavları referans kaynak olarak kullanılmaktadır.

Işık Üniversitesinin eğitim dili İngilizce’dir. İngilizce Hazırlık Programı (EFL) olarak önceliğimiz sizlere akademik çalışmalarınızda kullanacağınız dil becerilerini (okuma-anlama, yazma, dinleme ve konuşma) kazandırmaktır. Üniversiteye yeni başlayan her öğrenci, öncelikle İngilizce seviyesinin akademik çalışmalar için yeterli düzeyde olduğunu kanıtlamak zorundadır. Öğrenci bunu, ya Işık Üniversitesi tarafından yapılacak olan İngilizce Yeterlilik Sınavından başarılı olarak ya da dışarıdan alınacak sınavlarla (TOEFL veya IELTS) belgelemek zorundadır. Hazırlık programına katılmayarak doğrudan bölümdeki derslere başlamak için TOEFL sınavından CBT 213 veya IBT 79 almak gerekmektedir. IELTS sınavından ise 7 ve üzeri almak yeterlidir.


Yeterlilik Sınavında Neler Sorulur?

Hazırlık atlama sınavı üniversiteye yeni başlayan ve okulun verdiği sınava girmek isteyen öğrenciler için iki aşamalıdır. Her öğrenci önce Seviye Belirleme Sınavını (Placement Test) daha sonra da İngilizce Yeterlilik sınavını (Proficiency Test) alır. Seviye Belirleme Sınavının amacı öncelikle öğrencilerin İngilizce seviyesini belirlemektir. Bu sınav yaklaşık 1,5 saat sürer ve İngilizce dilbilgisi, okuma, dinleme ve yazma becerilerini ölçer.

Seviye Belirleme Sınavını geçemeyen öğrenciler doğrudan hazırlık programına başlarlar ve Seviye Belirleme Sınavını geçen öğrenciler ise İngilizce Yeterlilik Sınavına girerler. Süre olarak 4,5 saat süren ve öğrencilerin İngilizce okuma, yazma ve dinleme becerilerini ölçen bir sınavdır. Sınav sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumda yapılır. Sabah oturumu 3 bölümden oluşur.

İlk bölüm 20 dakika sürer ve ikinci bölümde okunacak olan konu hakkında bir metin verilip bu metnin özeti istenir. İkinci bölümde bir okuma metni ve çoktan seçmeli sorular verilir. Bu bölümün süresi yaklaşık 1 saattir. Üçüncü bölümde dinleme becerisi ölçülür ve yaklaşık 55-60 dakika sürer. Öğrencilere önce dinleme metninde duyacakları anahtar sözcüklerin listesi verilir. Listedeki bu sözcükler, metni okuyacak öğretim görevlisi tarafından sesli okunurlar. Buradaki amaç öğrencilerin hem metni okuyacak kişinin ses tonuna ve vurgulamasına alışmalarını hem de konu ile ilgili ön bir fikir sahibi olmalarını sağlamaktır. Daha sonra, öğrencilere dinlerken not tutacakları boş kâğıtlar verilir. Okunması yaklaşık 20 dakika süren metni dinledikten sonra öğrencilere soru kâğıtları dağıtılır.

Öğrencilere 25 dakika süre verilir ve tuttukları notları kullanarak çoktan seçmeli soruları cevaplamaları beklenir. Öğleden sonraki oturum 2 bölümden oluşur. İlk bölümde ikinci bir okuma metni ve çoktan seçmeli sorular verilir. Bu bölüm 1 saat sürer. İkinci bölümde ise yazma becerisi ölçülür. Öğrencilerin verilen bir konu üzerine 90 dakika içinde 4-5 paragraflık bir kompozisyon yazması beklenir.

Çıkış sınavı (Exit exam) Ocak, Haziran ve Ağustos aylarında yapılır. Çıkış sınavı Yeterlilik Sınavına ek olarak konuşma becerisini de ölçer. Birinci dönemin sonunda, Ocak ayında yapılan çıkış sınavını, not ortalamaları 75 ve üzeri olan, devamsızlık sorunu olmayan Track-3 öğrencileri sınava girmeye hak kazanırlar. Devamsızlık sorunu olmayan Track-4 öğrencileri de sınava girmeye hak kazanırlar. Haziran ayında yapılan çıkış sınavını devamsızlık sorunu olmayan tüm Track-3 ve Track-4 öğrencilerinin yanı sıra dönem (Module) sınavlarının çoğunluğunu geçmiş Track-1 ve Track-2 öğrencileri alırlar. Haziran ayındaki çıkış sınavını geçemeyen öğrenciler, bu sınavı tekrar yaz okulunun sonunda, Ağustos ayında veya yeni öğretim yılına başlayacak olan öğrencilerle birlikte Eylül ayında alırlar.

Kampanyalı Fiyatları Kaçırmayın!

İsim ve Soyisim* Zorunlu Alan
Gsm Numarası* Zorunlu Alan İndirim Kodu
İlgili Şube

Bilgi Formunu Doldurarak, Yasal Uyarı/Kullanım Şartlarını Kabul Ediyorum.


YENİ FİYATLARDAN ÖNCE HEMEN KAYDOL!

SON GÜN 31 OCAK

Enflasyon ve Döviz Kurundaki Artışlardan Kaynaklı, Fiyatlarımızda Güncellemeye Gitmek Zorunlu Hale Gelmiştir. Bu Nedenle Yeni Yılda Fiyatlarımızda %25'e Varan Bir Artış Olacaktır.

Bu Yıl Sonuna Kadar Geçerli Eski Liste Fiyatlarımız İle Just English'e Kaydol, Yeni Yılda Sen de Geleceğinle Tanış.

Fiyat Artışından Etkilenmemek İçin Son Gün 31 OCAK 2022.

Detaylı Bilgi İçin Hemen Bize Ulaşın.

Whatsapp Ön Bilgi Hattı